logo

Select Sidearea

Populate the sidearea with useful widgets. It’s simple to add images, categories, latest post, social media icon links, tag clouds, and more.
hello@youremail.com
+1234567890

Kombi

Kombi nedir?

Kat kaloriferi ve şofben özelliklerini bünyesinde birleştiren cihazlar kombi olarak adlandırılır. Yani satın almış olduğunuz kombi cihazı evinizi ısıtırken, sıcak kullanım suyunuzu da verir.

Doğalgazlı Kombi, bünyesine aldığı doğalgazı yakarak ısı üretir ve bu ısıyı sizin o anki talebinize göre ev ısıtma sistemi veya sıcak kullanım suyu sistemine aktarmak sureti ile ısıtma talebinizi karşılar.

Yoğuşmalı kombi nedir?

Yanma sonrası oluşan baca gazı yaklaşık 150 °C civarındadır ve yüksek enerji ihtiva eder. Baca gazı atmosfere gönderilmeden önce ilave bir ekonomizasyon işlemine tabi tutularak içerdiği ısı enerjisi çekilerek sıcaklığı 60 °Ccivarına düşürülür ve atmosfere atılır. Doğalgazın yanması sonucu ortaya çıkan su buharı, gaz fazından sıvı fazına geçer yani yoğuşur. Konveksiyonel cihaza göre ilave ekonomizasyon özelliği olan bu tür cihazlara Yoğuşmalı kombi denir.

Yoğuşmalı cihazların verimli çalışabilmesi için tesisat suyu gidiş sıcaklığının 50 °Cnin üzerine çıkarılmaması tavsiye edilir. Bu sebeple; Yoğuşmalı kombi ile kullanılacak ısıtma sistemi (radyatör, yerden ısıtma), 50-30 °C sıcaklık sistemine göre dizayn edilmelidir.